You are here

Courses - All

Listings for future quarters are tentative and subject to change. For the most up-to-date information, please consult the UW Time Schedule. For a listing of all courses potentially offered, see the Course Catalog.

Filter courses

Autumn 2015

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 100 A Understanding Dance 13072 Rhonda M. Cinotto to be arranged
DANCE 101 A Dance And The American Experience 13073 Jeff Curtis to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 13074 Stephanie Liapis MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 B Introduction To Dance 13075 Julia Burrer TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 102 C Introduction To Dance 22851 Bruce Mccormick MW 2:30pm - 4:20pm
DANCE 103 A Introduction To Dance 13076 Erin Cardinal-Wright MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 104 A Modern Technique 13077 Julia Burrer MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 104 B Modern Technique 22204 Leslie Clark TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 107 A Ballet Technique 13078 Mary Reardon MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 107 B Ballet Technique 13079 Paula Peters TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 110 A Jazz Technique I 13080 Wilson Mendieta MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 110 B Jazz Technique I 22211 Joseph “jo” Blake TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 125 A Beginning Tap 13081 Steven Sofia TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 166 A Dance Composition I 13082 Jennifer Salk MTWThF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 201 A Ballet Technique II 13083 Christopher E Montoya MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 201 B Ballet Technique II 13084 Hannah Wiley TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 204 A Modern Dance Technique II 13085 Joseph “jo” Blake MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 204 B Modern Dance Technique II 13086 Erin Cardinal-Wright TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 210 A Jazz Technique II 13087 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 225 A Tap Technique II 13088 Steven Sofia TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 230 A Alternative Movement Studies 13089 Leslie Clark TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 231 A Folk-Social Dance Forms 22224 TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 234 A World Dance And Culture 13090 Sarah Lee Parker TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 239 A Tango 13091 Juliet McMains TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 239 B Tango 13092 Juliet McMains TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 242 A Music In Relation To Dance 13093 Paul Moore MW 8:30am - 10:20am
DANCE 270 A Dance Performance Activities 13094 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 271 A Dance Production Crew 13095 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 301 A Ballet Technique III 13096 Bruce Mccormick MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 301 B Ballet Technique III 13097 Jason Ohlberg TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 304 A Modern Dance Technique III 13099 Stephanie Liapis MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 304 B Modern Dance Technique III 13100 Erin Cardinal-Wright TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 310 A Jazz Technique III 13102 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 350 A Dance/performance Ethnography 13104 Juliet McMains TTh 10:30am - 11:50am
DANCE 371 B Choreographic Workshop 13106 Rachael Lincoln MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 401 A Ballet Technique IV 13107 Bruce Mccormick MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 401 B Ballet Technique IV 13108 Jason Ohlberg TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 404 A Modern Dance Technique IV 13110 Stephanie Liapis MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 404 B Modern Dance Technique IV 13111 Erin Cardinal-Wright TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 416 A Research Methods II 13113 to be arranged
DANCE 450 A Dance Internship 13114 to be arranged
DANCE 493 A Anatomy For Dance 13115 Hannah Wiley MW
DANCE 499 A Undergraduate Independent Study 13116 to be arranged
DANCE 499 B Undergraduate Independent Study 13117 to be arranged
DANCE 499 C Undergraduate Independent Study 13118 to be arranged
DANCE 520 A Dance In Higher Education 13119 Hannah Wiley MF 11:00am - 12:20pm
DANCE 530 A Graduate Dance Composition 13120 Rachael Lincoln MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 550 A Dance Performance Ethnography 13123 Juliet McMains TTh 10:30am - 11:50am
DANCE 600 A Independent Study Or Research 13124 to be arranged
DANCE 600 B Independent Study Or Research 13125 to be arranged

Winter 2016

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 100 A Understanding Dance 13141 Rhonda M. Cinotto to be arranged
DANCE 101 A Dance And The American Experience 13142 to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 13143 Joseph “jo” Blake MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 B Introduction To Dance 13144 Erin E Cardinal MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 C Introduction To Dance 13145 Hannah Wiley TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 103 A Introduction To Dance 13146 Julia Burrer MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 103 B Introduction To Dance 21544 Erin E Cardinal TTh 4:30pm - 6:00pm
DANCE 105 A Modern Technique 13147 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 105 B Modern Technique 13148 Joseph “jo” Blake TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 108 A Ballet Technique 13149 Paula J Peters MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 108 B Ballet Technique 13150 Leslie A Clark TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 111 A Jazz Technique I 13151 Kyle A Craig-Bogard MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 111 B Jazz Technique I 21412 Steven Sofia TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 125 A Beginning Tap 13152 Julia Burrer MW 2:30pm - 4:20pm
DANCE 202 A Ballet Technique II 13153 Hannah Wiley MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 202 B Ballet Technique II 13154 Kyle A Craig-Bogard TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 205 A Modern Dance Technique II 13155 Leslie A Clark MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 205 B Modern Dance Technique II 13156 Bruce Mccormick TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 211 A Jazz Technique II 13157 Wilson Mendieta MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 242 A Music In Relation To Dance 13161 Paul Moore TTh 8:30am - 10:20am
DANCE 245 A Dance Improvisation 13162 Rachael Lincoln TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 250 A Cross-Cultural Dance Studies 13163 Juliet McMains MW
DANCE 266 A Dance Composition II 13164 Rachael Lincoln MWF
DANCE 270 A Dance Performance Activities 13165 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 271 A Dance Production Crew 13166 to be arranged
DANCE 290 A Forces And Figures In American Jazz Dance 13167 Paula J Peters TTh 12:30pm - 1:50pm
DANCE 302 A Ballet Technique III 13168 Bruce Mccormick MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 302 B Ballet Technique III 13169 Mark Haim TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 305 A Modern Dance Technique III 13171 Jennifer Salk MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 305 B Modern Dance Technique III 13172 Bruce Mccormick TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 311 A Jazz Technique III 13174 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 371 A Choreographic Workshop 13175 Steven Sofia MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 402 A Ballet Technique IV 13176 Bruce Mccormick MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 402 B Ballet Technique IV 13177 Mark Haim TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 405 A Modern Dance Technique IV 13179 Jennifer Salk MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 405 B Modern Dance Technique IV 13180 Bruce Mccormick TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 420 A Dance Aesthetics 13182 Andrea Woody TTh 10:30am - 11:50am
DANCE 450 A Dance Internship 13183 to be arranged
DANCE 480 A Senior Seminar 13184 Hannah Wiley MW 8:30am - 10:20am
DANCE 494 A Dance Teaching Methodologies 13185 Jennifer Salk TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 499 A Undergraduate Independent Study 13186 to be arranged
DANCE 499 B Undergraduate Independent Study 13187 to be arranged
DANCE 521 A Dance Administration 13188 Kathryn Daniels T 2:30pm - 5:20pm
DANCE 590 A Dance Teaching Methodologies 13189 Jennifer Salk TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 595 A Master's Project 13190 to be arranged
DANCE 595 B Master's Project 13191 to be arranged
DANCE 595 C Master's Project 13192 to be arranged
DANCE 600 A Independent Study Or Research 13193 to be arranged
DANCE 600 B Independent Study Or Research 13194 to be arranged

Spring 2016

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 100 A Understanding Dance 13061 Rhonda M. Cinotto to be arranged
DANCE 101 A Dance And The American Experience 13062 Jeff Curtis to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 13063 Joseph “jo” Blake MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 B Introduction To Dance 13064 Stephanie M. Liapis TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 102 C Introduction To Dance 13065 Mary E Reardon TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 103 A Introduction To Dance 13066 Jason Ohlberg MW 9:00am - 10:20am
DANCE 103 B Introduction To Dance 13067 Rachael Lincoln TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 106 A Modern Technique 13068 Jennifer Salk MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 106 B Modern Technique 13069 Julia Burrer TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 109 A Ballet Technique I 13070 Paula J Peters MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 109 B Ballet Technique I 13071 Julia Burrer TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 112 A Jazz Technique I 13072 Wilson Mendieta MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 112 B Jazz Technique I 13073 Joseph “jo” Blake TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 203 A Ballet Technique II 13074 Bruce Mccormick MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 203 B Ballet Technique II 13075 Erin E Cardinal TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 206 A Modern Dance Technique II 13076 Bruce Mccormick MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 206 B Modern Dance Technique II 13077 Christopher E Montoya TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 212 A Jazz Technique II 13078 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 225 A Tap Technique II 13079 Steven Sofia TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 236 A Salsa And Latin Dance 13080 Juliet McMains MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 236 B Salsa And Latin Dance 13081 Juliet McMains MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 237 A Ballroom Dance 13082 Juliet McMains TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 237 B Ballroom Dance 13083 Juliet McMains TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 251 A The Creative Process 13084 Jennifer Salk MWF 8:30am - 10:20am
DANCE 270 A Dance Performance Activities 13085 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 271 A Dance Production Crew 13086 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 303 A Ballet Technique III 13087 Hannah Wiley MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 303 B Ballet Technique III 13088 Bruce Mccormick TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 306 A Modern Dance Technique III 13090 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 306 B Modern Dance Technique III 13091 Christopher E Montoya TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 312 A Jazz Technique III 13093 Kyle A Craig-Bogard TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 344 A Topics In Dance History 13094 Christopher E Montoya M
DANCE 366 A Dance Composition III 13095 Erin E Cardinal MTWThF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 371 A Choreographic Workshop 13096 Steven Sofia MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 403 A Ballet Technique IV 13097 Hannah Wiley MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 403 B Ballet Technique IV 13098 Bruce Mccormick TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 406 A Modern Dance Technique IV 13100 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 406 B Modern Dance Technique IV 13101 Christopher E Montoya TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 415 A Research Methods I 13103 Juliet McMains MF 10:30am - 12:20pm
DANCE 490 A Special Studies In Dance 13104 Kyle A Craig-Bogard TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 499 A Undergraduate Independent Study 13105 to be arranged
DANCE 499 B Undergraduate Independent Study 13106 to be arranged
DANCE 499 C Undergraduate Independent Study 13107 to be arranged
DANCE 515 A Dance Research Methods 13108 Juliet McMains MF 10:30am - 12:20pm
DANCE 531 A Mfa Concert Production 13109 Rachael Lincoln to be arranged
DANCE 595 A Master's Project 13110 to be arranged
DANCE 600 A Independent Study Or Research 13111 to be arranged
DANCE 600 B Independent Study Or Research 13112 to be arranged

Summer 2016 A-term

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 110 A Jazz Technique I 10996 Wilson Mendieta TTh 1:10pm - 2:40pm
DANCE 210 A Jazz Technique II 10997 Wilson Mendieta TTh 1:10pm - 2:40pm
DANCE 230 A Alternative Movement Studies 10998 Steven Sofia MW 10:50am - 11:50am
DANCE 230 B Alternative Movement Studies 10999 Steven Sofia TTh 10:50am - 11:50am
DANCE 230 C Alternative Movement Studies 11000 Rachael Lincoln MW 10:50am - 11:50am
DANCE 230 D Alternative Movement Studies 11001 Rachael Lincoln TTh 10:50am - 11:50am
DANCE 230 E Alternative Movement Studies 11002 Steven Sofia MW 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 F Alternative Movement Studies 11003 Steven Sofia TTh 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 G Alternative Movement Studies 11004 Rachael Lincoln MW 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 H Alternative Movement Studies 11005 Rachael Lincoln TTh 12:00pm - 1:00pm
DANCE 231 A Folk-Social Dance Forms 11014 Wilson Mendieta MW 1:10pm - 2:40pm
DANCE 410 A Chamber Dance Production 11016 Hannah Wiley MTWTh 11:30am - 3:20pm
DANCE 510 A Chamber Dance Production 11019 Hannah Wiley MTWTh 11:30am - 3:20pm

Summer 2016 B-term

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 230 I Alternative Movement Studies 11006 Steven Sofia MW 10:50am - 11:50am
DANCE 230 J Alternative Movement Studies 11007 Steven Sofia TTh 10:50am - 11:50am
DANCE 230 K Alternative Movement Studies 11008 Stephanie Liapis MW 10:50am - 11:50am
DANCE 230 L Alternative Movement Studies 11009 Stephanie Liapis TTh 10:50am - 11:50am
DANCE 230 M Alternative Movement Studies 11010 Steven Sofia MW 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 N Alternative Movement Studies 11011 Steven Sofia TTh 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 O Alternative Movement Studies 11012 Stephanie Liapis MW 12:00pm - 1:00pm
DANCE 230 P Alternative Movement Studies 11013 Stephanie Liapis TTh 12:00pm - 1:00pm
DANCE 231 B Folk-Social Dance Forms 11015 Wilson Mendieta MW 1:10pm - 2:40pm
DANCE 410 B Chamber Dance Production 11017 Hannah Wiley MTWTh 11:30am - 3:20pm
DANCE 510 B Chamber Dance Production 11020 Hannah Wiley MTWTh 11:30am - 3:20pm

Summer 2016 Full-term

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 101 A Dance And The American Experience 10989 Jeff Curtis to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 10990 Leslie Kraus Steffensen MTW 8:30am - 9:30am
DANCE 102 B Introduction To Dance 10991 Julia Burrer MTW 8:30am - 9:30am
DANCE 102 C Introduction To Dance 10992 Joseph “jo” Blake MTW 8:30am - 9:30am
DANCE 102 D Introduction To Dance 10993 Laura E. Halm MTW 9:40am - 10:40am
DANCE 102 E Introduction To Dance 10994 Brandin Steffensen MTW 9:40am - 10:40am
DANCE 102 F Introduction To Dance 10995 Barbi Powers MTW 9:40am - 10:40am
DANCE 450 A Dance Internship 14409 to be arranged
DANCE 499 A Undergraduate Independent Study 11018 to be arranged
DANCE 516 A Research Methods II 11021 Juliet McMains Th 9:00am - 10:30am
DANCE 600 A Independent Study Or Research 11022 to be arranged

Autumn 2016

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 100 A Understanding Dance 13322 Rhonda M. Cinotto to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 13324 Leslie Kraus Steffensen MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 B Introduction To Dance 13325 Brandin Steffensen TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 103 A Introduction To Dance 13326 Bruce Mccormick MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 103 B Introduction To Dance 13327 Laura E. Halm TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 104 A Modern Technique 13328 Brandin Steffensen MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 104 B Modern Technique 13329 Jennifer Salk TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 107 A Ballet Technique 13330 Joseph “jo” Blake MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 107 B Ballet Technique 13331 Laura E. Halm TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 110 A Jazz Technique I 13332 Wilson Mendieta MW 4:30pm - 6:20pm
DANCE 110 B Jazz Technique I 13333 Barbi Powers TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 125 A Beginning Tap 13334 Steven Sofia TTh 2:30pm - 4:20pm
DANCE 166 A Dance Composition I 13335 Jennifer Salk MTWThF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 201 A Ballet Technique II 13336 Mary E Reardon MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 201 B Ballet Technique II 13337 Hannah Wiley TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 204 A Modern Dance Technique II 13338 Barbi Powers MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 204 B Modern Dance Technique II 13339 Leslie Kraus Steffensen TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 210 A Jazz Technique II 13340 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 225 A Tap Technique II 13341 Steven Sofia TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 239 A Tango 13343 Juliet McMains TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 239 B Tango 13344 Juliet McMains TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 242 A Music In Relation To Dance 13345 Paul Moore TTh 8:30am - 10:20am
DANCE 270 A Dance Performance Activities 13346 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 271 A Dance Production Crew 13347 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 301 A Ballet Technique III 13348 Mark Haim MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 301 B Ballet Technique III 13349 Bruce Mccormick TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 304 A Modern Dance Technique III 13351 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 304 B Modern Dance Technique III 13352 Leslie Kraus Steffensen TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 310 A Jazz Technique III 13354 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 401 A Ballet Technique IV 13359 Mark Haim MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 401 B Ballet Technique IV 13360 Bruce Mccormick TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 404 A Modern Dance Technique IV 13362 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 404 B Modern Dance Technique IV 13363 Leslie Kraus Steffensen TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 417 A Dance Honors Thesis 13366 to be arranged
DANCE 450 A Dance Internship 13367 to be arranged
DANCE 493 A Anatomy For Dance 13368 Hannah Wiley MW
DANCE 499 A Undergraduate Independent Study 13369 to be arranged
DANCE 499 B Undergraduate Independent Study 13370 to be arranged
DANCE 520 A Dance In Higher Education 13372 Hannah Wiley MF 11:00am - 12:20pm
DANCE 530 A Graduate Dance Composition 13373 Rachael Lincoln MWF 2:30pm - 4:20pm
DANCE 600 A Independent Study Or Research 13376 to be arranged
DANCE 600 B Independent Study Or Research 13377 to be arranged

Winter 2017

DANCE Courses

Course Course Title (click for details) SLN Instructor Meeting Time
DANCE 100 A Understanding Dance 13330 Rhonda Michelle Cinotto to be arranged
DANCE 102 A Introduction To Dance 13331 Julia E. Burrer MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 102 C Introduction To Dance 13333 Hannah Wiley TTh 9:00am - 10:20am
DANCE 103 A Introduction To Dance 13334 Alethea Alexander MWF 9:00am - 10:20am
DANCE 103 B Introduction To Dance 13335 Barbi Powers MW 2:30pm - 4:20pm
DANCE 105 A Modern Technique 13336 Rachael Lincoln MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 105 B Modern Technique 13337 Brandin Steffensen TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 108 A Ballet Technique 13338 Barbi Powers MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 108 B Ballet Technique 13339 Joseph “jo” Blake TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 111 A Jazz Technique I 13340 Wilson Mendieta MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 125 A Beginning Tap 22028 Steven Sofia TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 202 A Ballet Technique II 13342 Joseph “jo” Blake MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 202 B Ballet Technique II 13343 Alethea Alexander TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 205 A Modern Dance Technique II 13344 Brandin Steffensen MWF 12:30pm - 2:20pm
DANCE 205 B Modern Dance Technique II 13345 Julia E. Burrer TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 211 A Jazz Technique II 13346 Steven Sofia MWF 4:30pm - 6:20pm
DANCE 240 A Street And Club Dances 13347 Amy O'neal TTh 4:30pm - 6:20pm
DANCE 242 A Music In Relation To Dance 13348 TTh 8:30am - 10:20am
DANCE 245 A Dance Improvisation 13349 Rachael Lincoln TTh 12:30pm - 2:20pm
DANCE 250 A Cross-Cultural Dance Studies 13350 Juliet McMains MW
DANCE 266 A Dance Composition II 13351 Bruce J Mccormick MWF
DANCE 270 A Dance Performance Activities 13352 Peter Bracilano to be arranged
DANCE 271 A Dance Production Crew 13353 to be arranged
DANCE 302 A Ballet Technique III 13354 Hannah Wiley MWF 10:30am - 12:20pm
DANCE 302 B Ballet Technique III 13355 Mark Haim TTh 10:30am - 12:20pm
DANCE 305 A Modern Dance Technique III 13357 Jennifer Salk MWF 12:30pm - 2:20pm
Share